Jak nepřijít fotky a další data: Rady a doporučení
Pokud se vám podaří fotky nebo další cenná data omylem smazat, nepanikařte. Pokud neuděláte nějaké zásadní chyby, data se dají obnovit. Čtěte dále a dozvíte se, jak správně postupovat, čeho se vyvarovat. Zjistíte, jaké jsou nejčastější chyby.
Co dělat v případě smazání fotek z disku nebo z paměťové karty?
1) Zamezte jakémukoliv dalšímu zápisu dat na disk nebo paměťovou kartu, která smazané fotky obsahuje. Pokud se na medium budou dál zapisovat data, hrozí přemazání fotek.
2) Zjistěte si, zda jste schopni smazaná data, fotky z média zachránit svépomocí prostřednictvím nějakého specializovaného programu. Pokud ne, přenechejte práci odborníkům. Pokud jim práci neodborným amatérským zásahem nijak nezkomplikujete, samotná záchrana smazaných fotek nemusí být nijak drahá.
3) V případě poškozeného média nezkoušejte fotky zachránit podomácku a s datovým médiem dál nijak nepracujte ani nezapínejte. Jakákoliv další práce např. s pevným diskem (start operačního systému představuje práci s daty na disku) může ohrozit ztracená data a následnou záchranu zkomplikovat.
4) Pokud nedokážete smazaná data, fotky obnovit sami, pošlete médium na diagnostiku k odborníkům. Obratem Vám sdělí, jakou má obnova smazaných fotek šanci.
5) U většiny poruch (např. s mechanickou či elektronickou poruchou) je šance na záchranu dat. Stačí neprovádět amatérské zásahy a doručit dané médium k odborníkům. Obvykle lze domluvit i vyzvednutí média z domova zdarma.
Při smazání/ztrátě dat nepanikařte a okamžitě ukončete další práci s médiem
Při smazání fotek a dalších dat např. na disku se uvolní prostor v sektorech, které byly pro uložení těchto informací určeny. K vymazání dat z těchto míst ihned nedojde, stane se tak až ve chvíli, kdy se tam má ukládat nová informace. Pokud tedy ihned ukončíte s médiem práci a zamezíte přepisu původních dat, obnova smazaných dat a fotek má velkou šanci na úspěch.
Pozor na systémové vypínání běžným způsobem (např. ukončování Windows přes tlačítko „Vypnout“). I v tomto případě dochází k ukládání určitých servisních dat operačního systému na disk. Rozhodně pomůže, když počítač nebo jiný přístroj, který s diskem nebo paměťovou kartou pracuje, ukončíte okamžitě. Více o postupu při obnově smazaných fotek čtěte na stránce obnova smazaných fotek.
Existuje mnoho softwaru, který dokáže smazaná data a fotky obnovit. Jeho cena je většinou buď vysoká na to, jak často využijete jeho funkcí, nebo je proces obnovy dat složitý a vyžaduje dobrou znalost počítačů a práci s daty. Proto se laikům spíše vyplatí svěřit data do rukou odborníků. Nezáleží na tom, zda jste takto smazali data ve svém počítači na disku, nebo z flash disku. Čím dříve médium odpojíte, přestanete používat a začnete řešit obnovu dat, tím více dat budete pravděpodobně schopni obnovit.
Neodborné zacházení datům i paměťovému médiu neprospívá
Laik obvykle nezvládne diagnostikovat správně příčinu poruchy. Pokud se rozhodne ztracená data z paměťového média zachránit svépomocí nebo s pomocí známého „všeuměla“, riskuje nenávratnou ztrátu dat. Do záchrany dat se tedy pusťte jen tehdy, pokud víte, co přesně děláte. Hlavně tehdy, pokud jde o cenná data. Především v případě poškození nebo vymazání dat z flash médií (paměťové karty, usb paměti atd.). Ty si obvykle doma běžný uživatel opravit nebo z nich přečíst a rozšifrovat uložená data neumí. Jednoduché situace smazání dat se dají s pomocí některého programu z internetu doma zvládnout, pokud ale přesně nevíte, co se s daty bude dít, nedoporučuje se to. Pořádně nastudujte návod a postup, jak se s daným programem data obnovují. V ostatních případech raději rovnou kontaktujte odborníky.
Některá datová média jsou na zacházení velmi citlivá (např. pevné disky počítačů), neodborný zásah je může definitivně zničit. Ve finále se pak záchrana dat, která by u odborníka původně stála několik stovek nebo tisíc, výrazně prodraží nebo se dokonce data nepodaří kvůli zničenému médiu zachránit vůbec.
V případě problému se osvědčí pravidelná záloha dat
Je to možná zbytečné připomínat, ale nejlepším lékem na riziko ztráty cenných dat, fotek, videí z dovolených atd. z disku počítače, notebooku, tabletu, externího disku atd. je pravidelné zálohování na k tomu speciálně vyhrazené datové médium. Nikdy se nedá ani při sebelepší a pozornější prací s daty předejít náhodné havárii např. disku. Pravidelná záloha dat v tu chvíli může mít cenu zlata. Doporučení tedy zní - neřešte, zda zálohovat či ne, spíš si položte otázku jak často. Uvidíte, že se Vám toho rozhodnutí vyplatí.
Pokud vás zajímají další informace z problematiky záchrany dat, zkuste si pročíst stránky zabývající se záchranou dat z konkrétního datového média, např. záchrana dat z disku, záchrana dat z flash médií, záchrana dat z SSD disku. Více informací a rady jak správně s datovými médii zacházet naleznete také na stránkách společnosti DataHelp zabývající se záchranou a obnovou dat: prevence a konkrétními případy ztráty dat.
Potřebujete obnovit smazaná data nebo se na něco odborného zeptat? Přejděte na sekci První pomoc nebo nás kontaktujte.